Komuta Kontrol Sistemleri Taktik Alan Haberleşmesi

​​​Taktik Alan Haberleşme Sistemleri; Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Taktik Alanda Mobil Haberleşme Altyapısını kurmak ve kullanmakta olduğu Karasal Şebekelere erişimini (TSK ses ve veri şebekesi ile NATO veri şebekesi) sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

Sistemler, Taktik Alan ihtiyaçlarına uygun olarak, X-Band/Ku-Band Uydu, HF haberleşme kanalları ve Taktik Saha Muhabere Sistemi (TASMUS) üzerinden emniyetli ve/veya açık olarak ses, veri, faks ve VTC haberleşmesi yapabilmektedir.

Sistemlerde son teknolojik özelliklere sahip, Yerel Alan Ağı, Kablosuz Yerel Alan Ağı ve Geniş Alan Ağı ürünleri kullanılmaktadır.

Sistemler, ihtiyaca uygun olarak tasarlanarak üretilmiş farklı tipte taktik araç ve taşınabilir çanta konfigürasyonları içerisine entegre edilmiştir. Sistem konfigürasyonları kolay kurulup, sökülebilecek, yer değiştirebilecek ve saklanabilecek yapıdadır.

Yerel Alan Ağı Konfigürasyon Birimleri, Taktik Komuta Alanlarında yerel alan ağı anahtarlama ve dağıtım fonksiyonlarını yerine getirebilmek amacı ile taktik fiber optik kablolar ile birbirlerine, bakır kablolar veya emniyetli kablosuz erişim linkleri ile uç kullanıcılara bağlanabilen, taşınabilir birimlerdir.

Arazideki göreve uygun Sistem Konfigürasyon Birimleri kullanılarak oluşturulan Taktik Komuta Alanlarının birbirleri ve karasal şebekeler ile geniş alan ağı bağlantıları, X-Band veya Ku Band uydu haberleşme ortamı, HF radyo haberleşme ortamı ve ASELSAN Taktik Saha Muhabere Sistemi (TASMUS) kullanılarak sağlanmaktadır.

Her bir sistemin tasarımı, kendi temel konsept ve kullanım gereksinimlerine uygun ihtiyaçları karşılayacak şekilde Sistem Konfigürasyon Birimlerinin miktar ve yerleri değiştirilerek veya yeniden konfigüre edilerek yapılmakta olup, bu şekilde farklı mimari yapıların oluşturulmasına olanak tanınmaktadır.

Sistem Konfigürasyon Birimleri ayrıca, değişik kombinasyonlar oluşturacak şekilde farklı gruplarda bir araya getirilebilecek ve kullanılabilecek yapıda üretilmektedir. Bu sayede, her bir sistem, çeşitli özel görev ihtiyaçlarını karşılayacak esnekliğe sahiptir.

 

TEKNİK BİLGİLER
Araç / Şetler​Cihazların entegre edildiği NATO/ACE  (I-II-III) Şelterler 5 ton Taktik Araçlar ile taşınabilmektedir.  Ayrıca cihazlar Kapalı Kasa Land Rover 130 Araçları içerisine entegre edilerek taşınabilmektedir.​
Güç Üniteleri​Römorkla taşınan 15 kVA dual generatörler veya taşınabilen
5 kVA jeneratörler
​İletişim OrtamıX-Band ya da Ku-Band Uydu kanalları, Taktik Saha Muhabere Sistemi (TASMUS), HF Telsiz kanalları​
Antenler 2,4 m Taşınabilir Uydu Anteni / 1,8 m Kolay Monte Edilebilir Uydu Anteni​
Veri Hızı​64 kbps - 8 Mbps​
Ses ServisleriISDN, Analog, VoIP
Ses DevreleriSıkıştırılmış Ses 5,4 kb
​Video ServisleriH261, H264
​Arayüzler​ISDN PRI /  Ethernet / ISDN BRI / Analog
​Kablo BağlantılarıFiber Optik ve STP bakır kablolar
​Veri Servisleri​IP Ağları (InterNet, Taktik Ağlar, NATO Ağı), X.25 Servisi
Yerel Alan Ağı Elemanları​Sunucu / Anahtar Cihazı / Yönlendirici / Sağlamlaştırılmış Bilgisayar / Yazıcı / Barkovizyon (taşınabilir çantalar içerisinde)