Taktik Radyolink Cihazları

​​​​​Taktik sahadaki çeşitli alıcılar, silah sistemleri, bilgisayarlar ve komuta merkezleri arasında yoğun ve çok hızlı veri aktarımı ihtiyacı yüksek kapasiteli radyo link sistemlerinin kullanımını zorunlu hale getirmiştir.

GRC-5218 radyo link sistemi, 21. yüzyıl taktik saha gereksinimlerine uygun, emniyetli ve güvenilir C4ISR ağları sağlamak için geliştirilen bir sistemdir.

GRC-5218 taktik alanda ağır Elektronik Harp tehdidi altında, aynı anda 4 ayrı  Radyo Frekansı kullanarak, güvenilir iki yönlü veri haberleşmesi sağlamak amacıyla geliştirilmiştir.
RF Çıkış Gücünü koşullara göre ayarlama, iki seviyeli İleri Hata Düzeltme(FEC), farklı frekans atlama kümesine sahip 4 farklı kanaldan aynı anda veri iletimi, Otomatik Kirli Frekanstan Kaçma , ve Yönlü Anten kullanımı diğer Elektronik Koruma özellikleridir.

GRC–5218 hem Frekans Atlamalı hem Sabit Frekans çalışma modlarında işletilebilmektedir. Verimli yanyana ve yakın çalışma özellikleri sayesinde ağ merkezli uygulamalara imkan verilmektedir. Ayrıca, karmaşık ve yoğun ağ uygulamaları için bir Frekans Planlama Yazılımı geliştirilmiştir.

Teknik Özellikler

GRC-5218 BandIII LOS radyo cihazı, 1350-2690 MHz (NATO BandIII+) frekans aralığında çalışmakta, taktik alandaki veri ve ses haberleşmesi için uygun olan 8.448 Mbps veri hızını desteklemektedir.

50 km LOS (1E-6 BER ve 8 Mbps), 80 km LOS (1E-6 BER ve 8 Mbps) menzile sahiptir.
GRC-5218 cihazı günümüzün gelişmiş elektronik harp tehditlerine karşı en son teknoloji ECCM özelliklerini sunar.​

Bunlar;

  • 8.448 Mbps (E2) ve 2.048 Mbps (E1) veri hızlarında ve tüm çalışma bandında Frekans Atlama
  • Dahili frekans çeşitlemeli haberleşme tekniği
  • Frekans atlamalı çalışma modunda link kesilmesine neden olmadan çalışan Otomatik kirli frekanstan kaçma özelliği
  • Otomatik güç kontrolü 
  • İki seviyeli ileri hata düzeltme tekniği (FEC) 
 
GRC-5218 hem frekans atlamalı hem de Sabit Frekans modlarında işletilebilmektedir.
GRC-5218, sağlam, su geçirmez ve tek parça olarak hem şelter içinde hem de açık havada kullanılmak üzere tasarlanmıştır

Cihaz hem yerel olarak hem de uzaktan kontrol edilebilmektedir. Uzak komuta işlevi için SNMP Versiyon 3 protokolü ile web arayüzü desteklenmektedir. Cihazın yerel kontrolü ise cihaz üzerindeki kolay kullanılabilirlikli ekran/tuş takımı üzerinden yapılabilmektedir.

​​