TLA-2012" Yarışması Birincilik Ödülünü MGEO Grubu Kazandı

7.3.2014

"Mentor Graphics PCB Technology Leadership Awards", Baskı Devre Kartı (BDK) Tasarımı alanında dünyanın en prestijli yarışmalarından biridir. Dünya üzerinde Mentor Graphics BDK tasarım yazılım paketleri ile geliştirme yapan firmaların

  • Computers, Blade&Servers, Memory Systems
  • Consumer Electronics&Handhelds
  • Industrial Control, Instrumentation, Security&Medical
  • Military&Aerospace
  • Telecom, Network Controllers, Line Cards
  • Transportation&Automotive

kategorilerinde katılabildiği bu yarışma 24 yıldır düzenlenmektedir. Yarışmaya katılan BDK tasarımları, her biri elektronik endüstrisinde uzman ve dünya çapında tanınmış üyelerden oluşan bir jüri kadrosu tarafından değerlendirilmektedir. Yarışmaya katılan BDK tasarımları, boyut, kat sayısı, hat/hatlar arası mesafe, via sayısı, sinyal sayısı, bağlantı sayısı, kullanılan "Field Programmable Gate Array (FPGA)" sayısı, yüksek hızlı sinyal sayısı gibi özelliklerine göre değerlendirilmektedir. Ödül alan BDK tasarımlarında öne çıkan özellikler kartların sinyal ve güç bütünlüğü, üretilebilirliği, güvenilirliği ve maliyeti olup ileri teknoloji seçeneklerinden "High Density Interconnect (HDI)", RF/Mikrodalga, "Flip Chip", "Flex/Rigid-Flex" ve "Chip on Board"dan en az birisine sahip olması önemli olmaktadır.

Bu seneki yarışmaya, MGEO Elektronik Tasarım Müdürlüğü, "Military&Aerospace" kategorisinde altı (6) farklı BDK tasarımı ile katılmış ve bu kategorideki birinciliği CIMOD Kartı ile ASELSAN MGEO Grubu kazanmıştır.

Özellikle "Computers, Blade&Servers, Memory Systems" kategorisinde Fujitsu (Japonya) firmasının birinci ve Samsung (Güney Kore) firmasının ikinci, "Telecom, Network Controllers, Line Cards" kategorisinde Alcatel-Lucent (ABD) firmasının birinci, "Consumer Electronics&Handhelds" kategorisinde Qualcomm (ABD) firmasının birinci, "Military&Aerospace" kategorisinde ise IAI Elta (İsrail) firmasının ASELSAN'ın ardından ikinci olduğu değerlendirildiğinde dünya çapındaki firmaların bu yarışmaya verdiği önem kazanılan birinciliğimizin değerini daha da arttırmaktadır.

CIMOD Kartı çok amaçlı bir görüntü işleme kartı olup, Mentor Graphics firmasına ait Board Station XE yazılım paketi ile geliştirilmiştir. Kart, HDI teknolojisi ile 5+16+5 yapısında “Mikro/Blind/Buried” vialar ile 26 katlı olarak tasarlanmıştır. Sinyal sayısı, elektronik malzeme sayısı ve işlevleri değerlendirildiğinde fiziksel boyutlarına göre oldukça yoğun devre tasarımına sahip olan CIMOD Kartı’nın toplam yüzeyinin %90’ı kullanılmıştır. Kartta tanımlı sinyallerin %50’si yüksek hızlıdır.