Yönetim Kurulu Başkanının Mesajı

ASELSAN'ın Değerli Pay Sahipleri,

Kuruluşumuz 2015'te sektördeki 40ncı hizmet yılını tamamladı. Geçen süre zarfında pek çok başarılara imza atmış olan ASELSAN, 2015 yılında da gurur duyulacak sonuçlara ulaştı.

Satışlarımızı kesintisiz büyütme başarısını, 40. yaşımızı gururla kutladığımız 2015 yılında da %10 büyüme ile devam ettirdik. 2015 yılında 1 Milyar ABD Doları seviyesindeki teslimata karşılık,
1,4 Milyar ABD Doları yeni sipariş alarak bakiye siparişlerimizi 4,3 Milyar ABD Dolara çıkardık.  201 Milyon ABD Doları ihracat gerçekleştiren ASELSAN, yılı 255 Milyon ABD Doları nakit varlığı ile kapatmıştır.

ASELSAN, dünyanın 5 kıtasında kullanılan ürünlerinin getirdiği bilinirlik, teknolojide ulaştığı derinlik, Ar-Ge gücü ve tasarım-üretim yetkinliklerini daha da geliştirmesiyle küresel ligde yükselmeye devam etmektedir. Dünyanın ilk 50 savunma sanayi firması arasında yer almayı hedefleyen ASELSAN, Defense News Top 100 Listesinde 5 sıra yükselerek 2015 yılında 62. sıraya yükselmiştir.

Borsa İstanbul'da yaşanan düşüşlere rağmen, ASELSAN hissesi 2015 yılında yatırımcısına %40'ın üzerinde getiri sağlayarak borsanın önde gelen hisselerinden biri olmuştur.

Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde kurulan ASELSAN Radar ve Elektronik Harp Teknoloji Merkezimizi 2015 yılı içerisinde devletimizin en üst düzeyinin katıldığı bir törenle hizmete açtık ve bu tesise taşınan faaliyetlerimiz kapsamında planlanan tüm teslimatlarımızı yıl içinde gerçekleştirdik.  

Yine 2015 yılında MİKES ile birleşme işlemlerimizi tamamlayarak, MİKES'i çalışanlarıyla beraber ASELSAN bünyesine kattık.

2015 yılında, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) teslim edilecek sistemlerin tedarikine ilişkin olarak Taktik Saha Muhabere Sisteminin (TASMUS) ve Yeni Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz sözleşmelerini imzaladık ve ordumuzun talep ve ihtiyaçlarını en hızlı şekilde karşılamak gayesiyle projelerimizi başlattık.

TÜRKSAT-6A Yerli Haberleşme Uydusu Geliştirilmesi ve Üretimi Projesi kapsamında geliştirilecek olan milli uydumuzun aktarıcılarını geliştirmeye başladık.

TSK Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın hava savunma kabiliyetini destekleyecek olan KORKUT sistemlerinin müşteri kabul testlerini başarı ile tamamladık ve projemizde seri üretim aşamasına geldik. Milli imkânlarla geliştirilmiş olan tankımız ALTAY'ın mühendislik testlerini de başarıyla tamamladık.

Tamamen Türk mühendislerinin bilgi birikimi ve emekleri ile üretilmiş olan bir diğer ürünümüz olan ASELPOD hedefleme sisteminin uçuş testlerini başarı ile tamamladık ve bu projeyi de seri üretim aşamasına getirdik.

Yurtdışından alternatiflerinin temininde zorluklar yaşanan Hassas Güdüm Kiti Projesinde seri üretim aşamasını tamamlayarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ilk iki parti teslimatı yaptık ve devamı için üretim faaliyetlerini sürdürüyoruz.

2015 yılı içinde ayrıca Milli Mobil Elektronik Harp Sistemimiz KORAL'ın da geliştirme süreci tamamlanmış olup, Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesine ilişkin çalışmalar sürdürülmüştür.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın gereksinimleri doğrultusunda milli olarak geliştirilen Helikopter Elektronik Harp Sistemi (HEWS) teslimatları da geçtiğimiz yıl içinde başarı ile sürdürülmüş; bu sistemin benzeri Şili'ye de ihraç edilmiştir.

Karakol ve Üs Güvenliği alanında Modüler Geçici Üs Bölgesi Projesi çalışmalarını sürdürdük ve bu kapsamda Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından belirlenen askeri üs bölgelerinde altyapı çalışmalarını tamamlayarak saha kabullerini başarıyla tamamladık. Yeni ihtiyaçlar doğrultusunda ilave askeri üs bölgelerinde Modüler Geçici Üs Bölgesi sistemlerinin kurulumuna yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.

Geride bırakmış olduğumuz yıl içinde ayrıca, ülkemizin çeşitli noktalarına entegre etmiş olduğumuz ve bugüne dek görevini başarıyla yerine getirmiş olan ücret toplama sistemlerimizin 3. Boğaz Köprüsü'ne de entegre edilmesi için sözleşme imzalanmıştır.

Kuruluş işlemleri 2014 yılında başlayan ve ASELSAN tarafından tasarlanarak yurt dışında üretimi yaptırılan, mor ötesi, görünür ve yakın kızılötesi bantlar için hassas optik teknolojisinin üretimini üstlenecek olan Sivas'ta yer alan iştirakimiz ASELSAN Hassas Optik Anonim Şirketi'nin fabrika kuruluşu da 2015 yılında tamamlanmış ve üretime başlanmıştır.

Her türlü radar ve elektronik harp sistemlerinin temel yapı taşı olan Galyum Nitrat tabanlı yarı-iletken üretim ve satışını gerçekleştirmek amacıyla Bilkent Üniversitesi ile ortak kurmuş olduğumuz AB Mikronano Anonim Şirketi'nin kuruluşuna ilişkin çalışmalar 2015 yılında büyük ölçüde tamamlanmış olup 2016'da seri üretime geçilmesi planlanmaktadır.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen "4. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi"nde dört yıldır listenin üst sırasında yer alan Şirketimiz, bu yıl da Performans Endeksi sıralamasında Savunma Sanayi birincilik ödülünü aldı.

Şirketimiz, her zaman olduğu gibi 2015 yılında da üniversite-sanayi işbirliğine önem vermiş ve bu yıl da Türkiye'nin farklı şehirlerinden toplam 36 üniversite ile 172 farklı proje yürütmüştür. Bu kapsamda bugüne kadar geliştirilen projeler çerçevesinde üniversitelere 376 Milyon TL kaynak sağlanmıştır.

2015 yılı boyunca hız kesmeden sürdürdüğümüz Ar-Ge faaliyetlerimizin bir çıktısı olarak, biri ABD ve biri Avrupa'da olmak üzere çeşitli alanlarda şirketimiz adına toplam 36 adet patent alınmıştır.

Kurumsal gelişim boyutunda bireysel performans, ücret ve kariyer yönetim sistemleri yenilenmiş ve Şirketimizin organizasyon yapısı gözden geçirilerek ihtiyaç duyulan revizyonlar yapılmıştır.

1975 yılında halkımızın bağışlarıyla kurulan ASELSAN, bugün Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen savunma şirketleri arasında yer almaktadır. Güven veren, insana ve çevreye saygılı, yaratıcı ve dinamik düşünceyi destekleyen ve gerçek anlamda küresel bir Şirket olarak yolumuza başarı ile devam ediyoruz.

Her zaman yanımızda yer alıp desteklerini esirgemeyen paydaşlarımıza, yöneticilerimize ve çalışanlarımıza kalpten teşekkürlerimi sunuyor; gelecek yıl da başarılı sonuçlarla karşınıza çıkabilmeyi temenni ediyor ve hepinizi Yönetim Kurulu ve şahsım adına saygıyla selamlıyorum.​