ASELSAN, AVCI Kaska Entegre Kumanda Sistemi ile 11. Teknoloji Büyük Ödülü'nü aldı

21.5.2014

AVCI Kaska Entegre kumanda Sistemi, gece görüş, video, semboloji gösterimi ve hassas kafa takibi özellikleri sayesinde helikopter pilotlarının durumsal farkındalığını ve görev etkinliğini arttırmak amacı ile geliştirilmiş vizör yansıtmalı bir sistemdir. AVCI Sistemi ile platform uçuş bilgileri, silah sembolojileri, hedef tespit sistemi(FLIR) ve gece görüş görüntüleri, uçuş kaskına entegre edilmiş göze yakın vizör üzerinde pilota gösterilmektedir.AVCI Sistemi temel olarak Kafa Birimi, Elektronik Birim ve Kafa Takip Sistemi alt birimlerinden oluşmaktadır. " Açık Mimari (Open Architecture) " yapısında ve Askeri Çevre Koşullarına uygun olarak, ASELSAN tarafından tümüyle milli ve özgün olarak geliştirilmiştir. AVCI Projesi kapsamında geliştirilen yüksek hassasiyetteki Hibrit Kafa Takip Sistemi, bir helikopter platformuna entegre edilen dünyadaki ilk Hibrit (optic-ataletsel) kafa takip sistemidir. Hibrit Kafa Takip Sistemi ile pilotun kafa hareketkleri tespit edilerek, helikopter üzerindeki hedef tespit sistemi ve tüm silah sistemleri pilotun bakış hattı doğrultusuna anında yönlendirilmektedir.

AVCI Kaska Entegre Kumanda Sistemi'nin performans , yer, uçuş ve atış testleri T-129 ATAK taarruz helikopteri üzerinde başarı ile gerçekleştirilmiş olup, seri üretimi halen devam etmektedir.

​AVCI Sistemi, farklı disiplinlerin ortak AR-GE çalışmaları sayesinde milli imkanlarla özgün olarak geliştirilmiş, AR-GE' den seri üretime aktarılmış, T-129 ATAK Helikopteri'nin imkan ve kabiliyetlerini arttırarak önemli başarı ve ekonomik katma değer sağlamıştır.