Yönetim Kurulu Başkanının Mesajı

ASELSAN'ın Değerli Pay Sahipleri,

Şirketimiz, 2017 yılında yurt içinde örnek olacak bir performans sergilemiş, dünyanın en büyük100 savunma sanayi şirketi içinde 57’nci sıraya yükselmiştir. ASELSAN’ın uluslar arası ölçektekibüyüklüğünü gösteren bu derece hepimiz için bir gurur kaynağıdır.

ASELSAN, Türkiye’nin ulaştığı teknolojik seviyeyi gösteren en büyük örnektir. Dünyanın altmıştan fazlaülkesinde kullanılan ürünlerimiz ile global ölçekli savunma şirketleri arasında yer alıyoruz.

ASELSAN, uluslar arası alandaki rekabet gücünü, yarattığı katma değeri önemseyen ve sahip olduğuentelektüel birikimi bu bilinçle ortaya koyan insan kaynağına borçludur. Yapılan araştırmalarda da görüyoruz ki; yetenekli gençlerimizin iş hayatında en çok tercih ettiği şirketler sıralamasında ilk sırada yer alıyoruz.

Sürdürülebilir büyüme ve başarı için çalışan memnuniyetini takip ederek, yüksek nitelikli çalışanları bünyemize katıyoruz. Bugün geldiğimiz bu noktada hedeflerimize ulaşmamızdaki en büyük etken çalışanlarımızın varlığıdır.

ASELSAN, kırk yılı aşkın süredir kuruluş stratejisi olan milli teknoloji kazanımı hedefinden hiç vazgeçmemiştir. Milli menfaatlerin ön plana çıktığı dönemlerde yurt dışına olan bağımlılığın, ülkemize getireceği zorlukların farkında olarak, Ar-Ge kabiliyetini sürekli üst düzeye taşımış ve özgün ürünler geliştirmiştir. ASELSAN, son dönemde ana faaliyet alanı olan savunma teknolojilerinin yanında enerji,
ulaşım, sağlık ve gelecek nesil hücresel haberleşme gibi alanlarda da Ar-Ge faaliyetlerini milli hedefler çerçevesinde büyüterek sürdürmüştür.

Elektronik Teknolojileri alanında, Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere tüm müşterilerine; milli kaynakları etkin kullanarak, beklentilerin ötesini hedefleyen özgün ürün ve sistemler sunmak, varlık ve kaynaklarının değerini sürekli arttırmaktır.

Şirketimiz, Kazakistan, Azerbaycan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Güney Afrika Cumhuriyeti ve Suudi Arabistan’da faaliyet zemini yaratacak iş ortaklıklarıyla ciddi atılımlar yapmıştır. Bunlara ek olarak Malezya’da kurulan yeni şirket ve Katar’da açılan proje ofisi, ASELSAN’ın küresel şirket kimliğini pekiştiren yeni yatırımlarıdır.

Şirketimiz hisse senedi geçen yıl olduğu gibi 2017 yılında da Borsa İstanbul’da işlem gören diğer hisse senetlerinden pozitif ayrışmayı başarmıştır. BİST-100 Endeksi yıl boyunca yatırımcılarına %48 kazandırırken, ASELSAN hisse senedi yatırımcılarına yaklaşık %150 getiri sağlamıştır.

2017 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi satışlarımızda büyümeyi sürdürdük. Ciromuz bir önceki yıla kıyasla %42 büyürken, brüt karımız 1.355 milyon TL, net karımız ise 1.388 milyon TL ye ulaşmıştır. Bakiye siparişlerimiz ise rekor düzeye erişerek 6,8 milyar ABD doları seviyesine gelmiştir.

ASELSAN’ın varoluş mücadelesi; azmin, Türk insanına güvenin, çok çalışmanın, doğru ve akıllı yönetim ile teknik kadronun bir araya geldiğinde neleri başarabildiğinin bir göstergesidir.