EN

Hava Platformları ve Kule Haberleşme Sistemi

asdasd.html

Hava Platformları ve Kule Haberleşme Sistemi, döner ve sabit kanatlı hava araçları ve hava trafik kontrol kuleleri için ses ve veri haberleşme çözümü ve Kule Telsiz Konuşma Sistemi (KTKS) sunmaktadır.

Hava platformlarının hava trafik kontrol kuleleri ve diğer hava platformları ile güvenli, yüksek beka kabiliyetine sahip ve kesintisiz haberleşme ihtiyacına yönelik olarak hava platformlarına ve kulelere yazılım tabanlı V/UHF ve HF telsiz sistemleri sağlanmaktadır. Bu sistem frekans atlamalı, kriptolu ya da açık ses/veri iletişim imkânı sağlamaktadır.


Hava Platformları Haberleşme Sistemi

Hava platformları konfigürasyonu, görüş hattında haberleşmeyi sağlamak için 2 adet V/UHF telsiz sistemi ve uzak mesafe haberleşme imkanı sağlamak için 1 adet HF telsiz sisteminden oluşmaktadır. Her bir platform için anten analizi, güç analizi, ağırlık/denge analizi, mekanik analiz ve EMI/EMC analizi yapılmaktadır.

V/UHF telsiz sistemi; havacılık standartlarıyla uyumlu V/UHF Hava Telsizi, V/UHF bandına uygun anten ve V/UHF Uzak Komuta Biriminden oluşmaktadır.

HF telsiz sistemi; havacılık standartlarıyla uyumlu HF Hava Telsizi, HF bandına uygun anten, Anten Uyumlama Birimi ve HF Uzak Komuta Birimi'nden oluşmaktadır.

Görev bilgisayarı bulunan hava platformlarında sistem kontrolü, gerekli kullanıcı arayüzü yazılımları ile görev bilgisayarı ekranından/klavyeden yapılabilmektedir.

Hava platformları kapsamında ATAK T-129,   AH-1W, AS-532, S-70, UH-1H, CN235, Mİ-17, Mİ-8, Mİ-24, Mİ-35, SU-25 ve MİG-29 hava platformları için entegrasyon faaliyetleri yürütülmektedir.

Kule Haberleşme Sistemi

Kule haberleşme sistemi, V/UHF ve HF telsiz ile Kule Telsiz Konuşma Sistemi konfigürasyonundan oluşmaktadır. Her bir kule için anten yerleşim analizi ve elektrik altyapı kontrolleri yapılmaktadır.

Kule Telsiz Konuşma Sistemi (KTKS), hava trafik kontrol kulelerinde çok sayıda telefon ve telsizin aynı anda yönetimini sağlamaktadır.

Kule Telsiz Konuşma Sistemi (KTKS), Telsiz Bağlantı Sistemi (TBS), Ses Kayıt Cihazı, dokunmatik ekranlı bilgisayar ve operatör kontrol yazılımından oluşur. Sistem, ayrıca operatörlere kolay konuşma imkânı sunan aksesuarlar da içermektedir.

Telsiz Bağlantı Sistemi (TBS) telsiz ve telefonlar ile operatör kontrol bilgisayarları arasında anahtarlama yapan bir santraldir. TBS'ye istenen sayıda yazılım tabanlı sayısal V/UHF ve HF telsiz, analog telsiz ve analog telefon bağlanabilmektedir. Sistem modüler bir yapıda olduğu için genişleme imkânı sunmaktadır.

Her bir operatöre, kule içinde meydanı görecek şekilde yerleştirilmiş konsollara monteli olarak dokunmatik ekranlı bilgisayarlar sağlanmaktadır. Bu ekranlar yansıma problemine karşı değişik açılarda ayarlanabilmektedir. Operatörler, kendi ekranları üzerinden;

  • Kule içinde sisteme bağlı kaç tane telsiz olduğunu, bu telsizlerden hangilerinde aktif bir konuşma olduğunu ve diğer operatörlerin hangi telsizleri kullandıklarını görebilmekte,
  • Sisteme bağlı herhangi bir V/UHF ya da HF telsizin frekans ayarlama, güç çıkışı gibi tüm ayarlarını yapabilmekte,
  • Birden fazla telsizi aynı anda göndermeye geçirebilmekte,
  • Telefon görüşmeleri yürütebilmekte,
  • Yüklenmiş olan meydan krokilerini inceleyebilmektedirler.

KTKS üzerinden yapılan tüm telefon ve telsiz konuşmalarının kaydı alınmaktadır. Bunun için yedekli yapıya sahip bir Ses Kayıt Sistemi sunulmaktadır.