EN

9661 HF Kara Telsiz Ailesi

9661 HF yeni nesil yazılım tabanlı telsizler 1.6-30 MHz frekans bandında çalışmaktadır. Yazılım ile düzenlenebilir mimari yapısı sayesinde frekans atlama dahil değişik dalga şekilleri desteklenmektedir. NATO STANAG ve Askeri Standartları kullanılan son teknolojik yapı ile ufuk ötesi haberleşme sağlanmaktadır. Farklı dalga şekilleri ve çalışma modlarının kullanımı ile olumsuz HF kanal koşullarında bile haberleşme imkanı sağlanmaktadır. HF kullanımı, Otomatik Kanal Seçimi ve Otomatik Link Kurma teknolojileri ile kolaylaşmış. Böylece iyi eğitimli ve tecrübeli operatöre olan ihtiyaç azalmıştır.

Telsiz içerisinde sayısal modem bulunmaktadır. Telsizin içerinde bulunan modem değişik NATO STANAG ve Askeri Standartlara uyumlu olarak çalışmaktadır. Önceden belirlenmiş sabit bir frekans üzerinden ses ve data haberleşme yapma özelliğine ilave olarak, otomatik kanal seçimi yöntemi ile kullanılabilir frekans belirlenerek haberleşme sağlanmaktadır. Frekans atlama özelliği ile kasıtlı veya kasıtsız müdahaleler altında haberleşme yapabilme yeteneği sunulmaktadır.

9661 HF telsiz dahili modemi (fiziksel seviye olarak) sayısal veri dalga şekilleri, Otomatik Link Kurma ve Frekans atlama özelliklerini desteklemektedir. USB, LSB, ISB, AME, AM and CW modülasyonları desteklenmektedir.

Sayısal ses kodlama MELPe ses kodlayıcısı ile 600, 1200 veya 2400 bps hızları desteklenmektedir. Sayısal ses dahili kripto ile kriptolanmakta, veri haberleşmesi kriptolu veya açık olarak yapılabilmektedir. Elektronik koruma tedbiri olarak Frekans Atlama modu sayısal ses ve veri transferi için kullanılmaktadır.

9661 HF Telsiz ailesi Sırt, Araç ve Sabit Merkez konfigürasyonlarından oluşmaktadır. Sırt ve Araç konfigürasyonu olarak 20W, Araç ve Sabit Merkez konfigürasyonu olarak 150W kullanılabilmektedir.