EN

AYAC Askeri Yönlendirme ve Anahtarlama Cihazı

Aselsan AYAC-Askeri Yönlendirme ve Anahtarlama Cihazı, IP tabanlı bir ağ yapısında anahtarlama (switching) ve yönlendirme (routing) işlevlerini yerine getirmek için tamamen yerli imkânlar ile tasarlanmış askeri L3 yönlendirme cihazdır. Cihazda kullanılan bütün konektörler ve malzeme taktik saha gereksinimleri göz önünde tutularak belirlenmiştir.

AYAC üzerinde 22 adet Ethernet (10/ 100 Base Tx) portu ve 2 adet IEEE 802.3af özellikli POE desteği bulunan Ethernet (10/ 100 Base Tx) portu bulunmaktadır. AYAC dâhilinde bulunan PoE destekli Ethernet portları sayesinde bağlantı yapılacak terminallerin güç ihtiyacını karşılayabilmektedir. Ayrıca AYAC üzerinde bulunan GPS bağlantı arayüzü sayesinde sistemde konum takibi için gerekli altyapıyı sağlamaktadır.

AYAC zor koşullarda kullanılmak üzere MIL-STD-810F çevre koşulları askeri standartlarına ve MIL-STD-461 EMI/EMC askeri standartlarına uygun olarak tasarlanmıştır. Bu sayede taktik alanda karşılaşılacak zorlu çevre koşullarında haberleşmeyi kesintisiz sağlayabilmektedir. AYAC'ta bulunan USB arayüzü sayesinde konfigürasyon yükleme, yedekleme işlemleri kolay ve sorunsuz olarak yapılabilmektedir.

AYAC, standart OSPFv2 ve ASELSAN tarafından tasarlanmış otomatik OSPF protokolü sayesinde taktik sahada oluşacak değişken yerleşim yapısına konfigürasyon değişikliğine ihtiyaç duymadan hızlı bir biçimde uyum sağlayabilmektedir.

AYAC OSPF protokolüne ek olarak desteklediği Statik Yönlendirme, NAT, DHCP ve VLAN (IEEE 802.1Q) fonksiyonları ile taktik saha haberleşme ihtiyaçlarını karşılamaktadır.