EN

IP Uzak Komuta Sistemi

IP Uzak Komuta Sistemi (RCS-9661) , IP ağlar üzerinden, Aselsan HF ve V/UHF Askeri Telsizlerine ait farklı dalga şekillerinin tüm işlevlerini mesafeden bağımsız olarak sağlamaktadır. Sistem, uzaktan tam kontrol ve Telsiz haberleşmesi imkânı sunmak üzere özgün olarak tasarlanmıştır.

Uzak Komuta Sistemi (UKS) Telsize bağlı bir Yerel İletişim Birimi ile Uzak Komuta Biriminden oluşur. Modüler tasarımı sayesinde, her iki cihaz da birbirinin yerine kullanılabilir. Kullanıcı aynı donanımı Yerel ya da Uzak Birim olarak kolayca ayarlayabilir.

Tüm birimler, ek donanıma ihtiyaç duymaksızın,  9661 V/UHF Kara Telsiz Ailesi, 9661 HF Kara Telsiz Ailesi, 9671 V/UHF ve 9671 HF Deniz Sabit Merkez Telsizlerle uyumludur ve Telsiz üzerindeki tüm dalga şekillerini destekler. Mikrotelefon, hoparlör vb. gibi standart aksesuarlar ile Uzak Birim üzerinden ses alma/gönderme; PC bağlantı noktası ise Telsiz için kullanılmakta olan veri uygulamalarını Uzak Birim üzerinden işletmek için kullanılabilir.


5 inçlik LCD ekran ve çoklu fonksiyon tuşları içeren RCS-9661, muhabere esnasında telsiz operatörlerine daha rahat ve zengin bir kullanıcı deneyimi sunar. Cihazla birlikte sağlanan Ethernet bağlantıları dışında, ilave ortam çeviricileri kullanılarak 2 telli kablo ya da fiber bağlantılar kurmak da mümkündür. Farklı platformlarda kullanılabilirlik amaçlı, sistem AC ve DC güç girişlerini desteklemektedir.


Bunlar dışında Kullanıcı, Telsiz komutasını Uzak Birimden Yakın Birime ya da tersi yönde devredebilir. Komuta geçiş işlemlerini koordine etmek amacıyla, Uzak ve Yakın uç kullanıcılar arasında ses ve mesajlaşma yeteneği bulunmaktadır. Ayrıca, ağda bulunmakta olan birden çok ve farklı tip telsizlerin alma/gönderme durumları ile cihaz üzerinde devam etmekte olan ses haberleşmesi, birden çok Uzak Birim tarafından takip edilebilir.

Mevcut bilgi sistemlerine Uzak Kontrol ve Haberleşme yeteneklerini yazılımla bütünleştirmek isteyen Kullanıcılara, Uzak Birim yerine bilgisayar uygulaması ayrı bir seçenek olarak sunulmaktadır.