EN

Güdüm ve İnsansız Sistemler

Güdüm ve İnsansız Sistemler


ASELSAN, Güdüm Kitleri ve Arayıcı Başlık Sistemleri ile sivil ve askeri alanlarda kullanılan İnsansız Kara, Deniz ve Hava Sistemleri ihtiyaçlarına yönelik dünya ölçeğinde rekabet edebilecek özgün ürün ve sistemler sunmaktadır.


Güdüm Sistemleri


ASELSAN yaklaşık 30 yıllık tecrübesiyle milli güdüm sistemlerini tasarlamakta ve üretmektedir. ASELSAN sahip olduğu tasarım, üretim ve sanayileştirme imkânları ile; Serbest Düşüşlü Bombaları maliyet etkin ve yüksek güvenilir akıllı mühimmatlara dönüştüren Güdüm Kitleri’ni (LGK, HGK vb) ve Minyatür Bomba gibi akıllı bombaları geliştirmektedir.  Sürdürülen projeler, edinilen teknolojik kazanımlar ve oluşturulan altyapılar sayesinde ASELSAN, güdüm teknolojileri alanında dünya ölçeğinde rekabet edebilecek sayılı şirketler arasında yer almaktadır.


Arayıcı Başlık Sistemleri


ASELSAN, arayıcı başlık teknolojileri alanında yaklaşık 30 yıllık tecrübesiyle füze ve mühimmatlarda kullanılan arayıcı başlık sistemlerine yönelik tasarım, geliştirme ve üretim faaliyetlerini yürütmektedir. ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen ürünlerin önemli bir kısmı seri üretim aşamasında olup halihazırda bir kısmı Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde olan Tanksavar Füzeleri, Hava Savunma Füzeleri ve Güdümlü Mühimmatlar’da kullanılmaktadır. Arayıcı başlık teknolojileri alanında dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu yetenek, deneyim ve altyapıya sahip olan ASELSAN; arayıcı başlıkta kullanılan kızılötesi dedektör gibi temel teknoloji alanlarında da yatırım yapmakta, bu sayede arayıcı başlık kritik alt bileşenleri yerli ve milli imkanlarla geliştirilip üretilmektedir. 


ASELSAN Güdüm ve Arayıcı Başlık Ürünleri: 


Lazer Güdüm Kiti LGK-82/84

Hassas Güdüm Kiti HGK-82/84

Minyatür Bomba

UMTAS/OMTAS Tanksavar Füzeleri Kızılötesi Arayıcı Başlıkları 

KARAOK Tanksavar Füzesi Kızılötesi Arayıcı Başlığı

HİSAR – A+/O Hava Savunma Füzeleri Arayıcı Başlıkları


İnsansız Sistemler


ASELSAN, insansız sistemlerdeki 10 yılı aşkın tecrübesiyle Otonom hareket ve görev yeteneğine sahip İnsansız Hava, Kara ve Deniz araçları geliştirilmektedir. 


İnsansız Sistemler faaliyet alanında, geleceğin savaş sahasında yaygın bir şekilde kullanılacak olan, uzaktan kontrol edilebilir ve kendi başına karar verip uygulama yeteneğine sahip insansız araçların geliştirilmesi ve üretilmesi hedeflenmektedir. Otonom hava, kara ve deniz sistemlerinin birlikte sürü halinde hareket ve görev yapabilme yeteneği kazandırılması hedeflenmektedir. 


Bu kapsamda,


- Keşif, gözetleme ve istihbarat

- Denizaltı Savunma Harbi, Suüstü Harbi,

- Asimetrik tehditler ile mücadele , 

- Sahil Güvenlik Devriye ve Taarruz görevleri,

- Tespit edilen düşman unsurlarına angajman gerçekleştirilmesi

- Elektronik Harp  kabiliyeti ile deniz altındaki unsurların tespiti

- Liman, boğaz ve deniz ticareti güvenliği

- Kritik tesislerin güvenliği, 

- Sınır gözetleme

- El Yapımı Patlayıcılar ile Müdahale

- Mayın Tespiti ve Etkisiz Hale Getirilmesi

- Arama ve kurtarma

- Lojistik destek sağlama

gibi uygulama alanlarında kullanılabilecek İnsansız Sistemler üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.