EN

Mobil Çözümler

Kamu güvenliğinden sorumlu ekiplerin operasyon, arama-kurtarma vb. durumlarda normalde çalıştıkları bölgenin dışında görevlendirilmeleri gerekebilir ve bu bölge, kuruma ait haberleşme sisteminin kapsama alanının dışında olabilir. Bu durumda kullanıcılar simpleks kanal (alma ve gönderme frekansı aynı olan ve tekrarlayıcı telsize ihtiyaç duymayan kanal) kullanabilir, ancak simpleks kanalda haberleşme mesafesi en iyi koşullarda bile sadece birkaç kilometre ile sınırlıdır.

Kendi sistemlerinin kapsama alanı dışında haberleşmeye ihtiyaç duyan kullanıcılar, ASELSAN'ın sunduğu mobil çözümleri kullanarak haberleşebilecekleri mesafeyi artırabilirler.

ASELSAN, mobil çözümlerini iki farklı senaryo için sunmaktadır: Sisteme bağlantı kurulmadan haberleşme sağlayan mobil tekrarlayıcı telsizler ve sisteme bağlanarak haberleşme sağlayan mobil baz istasyonları.

Mobil Tekrarlayıcı Telsizler (Mobil Röleler)

Haberleşme sisteminin kapsama alanının dışında geçici ve yerel bir kapsama alanı yaratılması gereken durumlarda mobil tekrarlayıcı telsizler kullanılarak ekip üyeleri arasında kesintisiz ve etkin bir şekilde haberleşme sağlanabilir. Mobil tekrarlayıcı telsiz kullanıldığında simpleks haberleşme ile elde edilecek mesafeden çok daha uzun bir mesafede haberleşme mümkündür.

Mobil tekrarlayıcı telsizlerin kullanım senaryosu, herhangi bir sistem yönetim merkezine ve diğer baz istasyonlarına bağlantı olmaması sebebiyle direkt modda kullanılan baz istasyonların kullanımına benzetilebilir. Ancak mobil tekrarlayıcı telsizler elde ya da sırtta taşınarak kullanılabildiği için sabit bir bölgede haberleşme yerine istenen bölgede haberleşme avantajı sağlar.

ASELSAN, iki farklı mobil tekrarlayıcı telsiz ailesi ve bu ürün aileleri altındaki birçok farklı modelle mobil tekrarlayıcı telsiz çözümleri sunmaktadır:

Mobil Baz İstasyonları

Sistemin kapsama alanı dışına çıkan kullanıcılar simpleks haberleşme ve/veya mobil tekrarlayıcı telsiz aracılığıyla sadece kendi aralarında haberleşmek yerine sistemdeki diğer telsizlerle ve sistem yönetim merkeziyle de haberleşmeye ihtiyaç duyabilir. ASELSAN'ın mobil baz istasyonları, bu ihtiyaca cevap verebilmek için tasarlanmıştır. Kullanıcıların tercih ettiği araç tipine göre montaj tasarımı, ilgili cihazların araca kurulumu ve testleri de ASELSAN tarafından gerçekleştirilir.

Mobil baz istasyonları çözümleri içerisinde yer alan ASELSAN tekrarlayıcı telsizleri, telefon santrali ve dış veri ağlarına bağlan tı arayüzleri ile kullanıcılara çağrı alma/gönderme özellikleri kazandırılır.

Mobil baz istasyonunun merkez santraline erişimi uydu modemleri vasıtası ile yapıldığından, telsiz sitemine bağlantı coğrafyadan bağımsız olarak sağlanır. Uydu bağlantısı yapılmadığı durumda mobil baz istasyonu kendi çevresindeki telsizlere hizmet verebilir, yani mobil tekrarlayıcı telsiz senaryosundaki gibi kullanılabilir.