EN

3800 TETRA Baz İstasyonu

ASELSAN'ın tasarlamış olduğu ASELSAN TETRA Baz İstasyonu TETRA haberleşme protokolünde çalışır. TETRA haberleşme protokolü 4-zaman bölmeli (4 time slots) yapıda olduğu için, yani alma ve gönderme frekansları ile tanımlanmış olan bir fiziksel kanalda 4 farklı mantıksal kanal sunduğu için frekans verimliliği sağlar. Özellikle şehir merkezlerinde fazla sayıda kullanıcı grubu bulunan, yoğun bir haberleşme trafiği yaratan ve beraberinde verimli bir frekans planlamasına ihtiyaç duyan kurumların kullanımı için tasarlanan bu cihaz, TETRA geniş alan haberleşme sistemlerinde yine ASELSAN'ın geliştirdiği anahtarlama birimi (SoftSwitch) ile kullanılabilir.

380-430 MHz bandında çalışabilen ASELSAN TETRA Baz İstasyonu, 1/2/4/8 taşıyıcılı olarak konfigüre edilebilen modüler bir tasarıma sahiptir. –30 °C ila +60 °C arasında çalışabildiği için farklı coğrafyalardaki ve iklimlerdeki konumlara kurulumu yapılabilir. 25 W'lık çıkış (Tx) gücü ile geniş bir alanın kapsanmasını ve alma (Rx) tarafında kullanılan "3-way receiver diversity" tekniği ile düşük güce sahip TETRA terminallerinin sistemden hizmet almasını sağlar.

IP over Ethernet ara yüzü bulunan ASELSAN TETRA Baz İstasyonu, hem unicast hem de multicast IP protokollerini desteklemektedir. Sistem tasarımında faydalanılan multicast IP tekniği ile çok siteli sistemlerde grup çağrıların kurulum süreleri en aza indirilmektedir. Baz istasyonunda "GPS disciplined clock" veya "Precision Time Protocol (PTP)" kullanılarak farklı baz istasyonlarının birbirlerine senkronize olmaları ve dolayısıyla terminaller için "kesintisiz baz istasyonu değiştirebilme (seamless handover)" özelliği sağlanmaktadır.

ETSI standartlarına tam uyumlu olarak tasarlanan ASELSAN TETRA Baz İstasyonunda güç kaynağı ve site kontrol birimi gibi kritik birimler yedeklenmektedir. Dış ortam koşullarına uyumlu olarak üretilen bir versiyonu daha bulunan baz istasyonu, bu versiyonunda yağmurlama, toz, güneş radyasyonu gibi çevre koşullarına dayanıklı kompakt bir kabinin içerisinde bulunmaktadır.