EN

4900 Atlas Mobil Tekrarlayıcı Telsiz Ailesi

Sistemin kapsama alanı dışına çıkılmasını zorunlu kalan operasyon, arama-kurtarma vb. durumlar için telsizler arasındaki haberleşme mesafesini artırmak için mobil tekrarlayıcı telsizlerin kullanılmasına ihtiyaç duyulur. Mobil tekrarlayıcı telsizin kolay taşınabilmesi ve hızlı kurulabilmesi kritik öneme sahiptir. 4900 Atlas Mobil Tekrarlayıcı Telsizleri bu ihtiyaçlara cevap veren cihazlardır. Bu avantajların yanında, kullanılan mobil tekrarlayıcı telsizin dual-bant çalışabilmesi (hem VHF hem de UHF frekans bandında çalışabilmesi), Linux işletim sistemine sahip olduğu için yeni yazılımlar/servisler geliştirmeye uygun bir altyapı sunması gibi yenilikçi özellikleri sayesinde kullanım senaryosu bir hayli geniştir.

Diğer mobil tekrarlayıcı telsizlere kıyasla ağırlık ve boyut açısından da avantajlı olan bu mobil tekrarlayıcı telsizlerin ihtiyaç halinde baz istasyonu konfigürasyonunda (sistem rölesi) ya da terminal olarak kullanılabilmesi de diğer bir avantajdır.

Sadece VHF ya da sadece UHF frekans bandını destekleyen 4900 Atlas Mobil Tekrarlayıcı Telsiz modelleri de mevcuttur. Bu modellerin tercih edilmesi durumunda daha yüksek gönderme güçleri elde etmek ve bununla birlikte kapsama alanını genişletmek mümkündür.

4900 Atlas Mobil Tekrarlayıcı Telsiz konfigürasyonlarında almaç-göndermeç birimi olarak Aselsan’ın özgün tasarımı olan “Mobil Almaç-Göndermeç ve Tekrarlayıcı Telsiz Ekipmanı (MATE)” kullanılır. Bu cihaz basit seviyedeki donanımsal ve yazılımsal değişikliklerle farklı senaryolarda farklı işlevler için kullanılabilir.