EN

4700 Araç Telsizi Ailesi

ASELSAN 4700 Araç Telsizleri, hem Türkiye’de hem de dünyanın birçok ülkesinde ambulans, itfaiye aracı, devriye araçları gibi araçlar içerisinde telsiz kullanımına ihtiyaç duyan binlerce kamu güvenliği personeli tarafından yıllardan beri kullanılmaktadır.

Kamu güvenliği alanında görev alan kullanıcıların araç telsizi kullanması birçok ek avantaj sağlar. Sağlanan en önemli avantaj, kapsama alanı ile ilgilidir. Araç telsizlerinin gönderme gücü el telsizlerine göre çok daha yüksek olduğu için çok daha uzak mesafelerden sisteme erişim mümkündür. Kapsama alanını genişleten diğer bir faktör ise araç telsizi antenlerinde el telsizi antenlerinden daha yüksek kazançlı antenler kullanılabilmesidir. Araç telsizi kullanmanın yarattığı diğer bir avantaj ise aracın dışına yapılan anten montajı sayesinde aracın metal yapısından kaynaklanabilecek sinyal bozulmalarını engellemesidir. Araç içerisinde el telsizi kullanılan durumlarda anten metal yapının içinde kaldığı için alınan ve gönderilen sinyaller bozulabilir. Ayrıca kullanım süresi baz alındığında da araç telsizi kullanımı avantaj sağlar. Araç telsizleri aküden beslendiği için araçta yüksek kapasiteli akü kullanılması durumunda el telsizi bataryasının sunduğu kullanım süresinden çok daha uzun bir süre boyunca telsizin kullanılıp haberleşmenin devam etmesi mümkündür.

Tıpkı 4700 El Telsizleri’nde olduğu gibi 4700 Araç Telsizleri’nde de analog, sayısal-temiz (kriptosuz), yazılımsal kriptolu ve/veya donanımsal kriptolu sinyaller alıp göndermek mümkündür. Ayrıca APCO25 konvansiyonel, APCO25 trunk, DMR konvansiyonel, DMR trunk ve ASELSAN'ın geliştirmiş olduğu SK2 sayısal haberleşme protokollerine ve kullanılacak frekans bandına göre (VHF veya UHF) tasarlanıp üretilen farklı modelleri mevcuttur.

4700 Araç Telsizleri’nde LCD ekran ve alfanümerik tuş takımı bulunmaktadır. Alfanümerik tuş kullanımı gerektiren SMS gönderme, rehbere isim girişi yapma vb. tüm işlevler için gövdede bulunan tuşlar kullanılabilir. Ekran ve tuşların bulunduğu başlık gövdeden ayrılabilmektedir, böylece gövde ve ekranın araç içerisinde farklı yerlere monte edilmesine olanak sağlamaktadır. Üzerindeki konnektörler aracılığıyla hoparlör, harici GPS gibi çeşitli aksesuarlar ve PC bağlanmasına imkan sağlar. PC bağlantısı aracılığıyla veri uygulamaları için telsizlerin modem şeklinde kullanılması mümkündür. PC üzerinde ASELSAN tarafından geliştirilen mesajlaşma, sorgulama ve araç-personel takibi uygulamaları kullanılarak kullanım senaryosu geliştirilebilir. 4700 Araç Telsizleri, yüksek çıkış gücü ve veri haberleşmesi desteği sayesinde SCADA sistemlerinde de tercih edilip kullanılmaktadır.