EN

4700 El Telsizi Ailesi

ASELSAN 4700 El Telsizleri, kamu güvenliği haberleşme sistemlerine ihtiyaç duyan polis, jandarma, itfaiye, sağlık ekipleri, arama-kurtarma ekipleri ve belediye görevlileri gibi kullanıcılar için acil durumlarda etkin, kullanımı kolay ve kesintisiz haberleşme sağlar. Gerek Türkiye'deki gerekse dünyadaki yüz binlerce kullanıcının haberleşme ihtiyacını karşılamaya devam ederek tercih edilirliğini göstermiş; yıllar boyunca birbirinden çok farklı iklim ve coğrafyalarda hizmet vermeyi sürdürerek sahadaki dayanıklılığını ve uzun ömürlü olduğunu kanıtlamıştır.

ASELSAN 4700 El Telsizleri LCD ekran ve alfanümerik tuş takımı, yüksek batarya kapasitesi, ses kalitesi, hafif ve ergonomik yapısı, zorlu çevre koşullarına dayanıklılığı, kolay kullanımı, birçok ses aksesuarının bağlanabilmesi, konuşan kimliği görüntülenmesi, kendini test edebilmesi (built-in test) gibi özellikleri ile kamu güvenliği alanındaki kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılar. Yetkilendirilen kullanıcıların sağlanan servislere erişmesi ve bazı menülerin sadece belirlenen kullanıcılara görüntülenmesi olanağıyla, müşterinin/kurumun haberleşmesinde hiyerarşik bir yapı kurulabilir. Sistem içerisinde kullanıldığında havadan geçici yasaklama, engelleme, anahtar güncelleme, dinamik gruplama gibi yaygın olarak bilinen telsiz özelliklerine ek olarak; havadan grup ekleme/çıkarma, havadan parametre (çağrı adı, çağrı yetkileri, çıkış gücü değerleri vb.) değiştirme gibi özellikleri sayesinde operatörlere çok daha hızlı ve kolay bir konfigürasyon değişikliği imkanı sunarak fark yaratır.

Sayısal trunk ve/veya konvansiyonel sistemin kapsama alanı içerisinde sistem modunda,  sistemin kapsama alanı dışındaki bölgelerde haberleşmenin devamlılığını sağlamak için simpleks veya direkt mod kanallar üzerinden direkt modda çalışabilir. Bu modlarda sayısal-temiz (kriptosuz) alma-gönderme yapabildiği gibi donanımsal ve/veya yazılımsal kriptolu alma-gönderme de yapabilir. APCO25 konvansiyonel, APCO25 trunk, DMR konvansiyonel, DMR trunk ve ASELSAN'ın geliştirmiş olduğu SK2 sayısal haberleşme protokollerini destekler. Kullanılan sayısal haberleşme protokolüne göre FDMA ya da TDMA frekans erişim tekniğini kullanır. Sayısal kanalları desteklemesinin yanı sıra geriye yönelik uyumluluk sağlanması amacıyla analog kanalları da desteklemektedir. Ayrıca hem sayısal hem de analog kanallar için VHF ve UHF bantlarında çalışan farklı modelleri mevcuttur.

Veri uygulamaları için telsizlerin modem şeklinde kullanılması mümkündür. Telsizler üzerinden sisteme erişilerek ve telsiz-PC bağlantısı ile PC'deki ASELSAN uygulamaları kullanılarak mesajlaşma uygulaması ile metin, fotoğraf veya belge paylaşımı; sorgulama uygulaması ile ilgili veritabanına erişilerek istenen detay bilgilere erişim sağlanabilir.  ASELSAN 4700 El Telsizleri’nin entegre GPS’i bulunan modelleri mevcuttur (Entegre GPS’i olmayan modellere harici GPS bağlanması da mümkündür). GPS desteği olan tüm telsizlerin konumları yetkili kullanıcılar tarafında harita üzerinde anlık olarak görüntülenebilir.