EN

4900 Atlas Araç Telsizi Ailesi

Geniş Kullanım Senaryosu 

Modern Tasarım

4900 Atlas Araç Telsizi, kamu güvenliği haberleşme sistemlerinde sunduğu geniş kullanım senaryosu ve özellikleriyle fark yaratır.

4900 Araç Telsizi yüksek sıcaklık, düşük sıcaklık, yağmur, toz gibi zorlu çevresel koşullara dayanıklı yapısı ile acil durumlarda çalışmasını kesintisiz olarak sürdürür.

Donanım ve yazılım değişikliği gerekmeksizin aynı cihaz hem VHF hem de UHF bandında kullanılabilir. Talep edilmesi durumunda tek bantlı (sadece VHF ya da sadece UHF) üretilmesi de mümkündür.

APCO Konvansiyonel, APCO Trunk ve ASELSAN’ın geliştirdiği SK2 sayısal haberleşme sistemlerinde mod seçimi ile çalışabilir.

Acil durumun oluştuğu lokasyonun sistemin kapsama alanı dışında olması halinde görevli ekipler arasındaki haberleşmenin devam edebilmesi için sistem dışı (simpleks ya da direkt mod) sayısal ve analog kanallarda çalışma desteği bulunur.

Desteklenen tüm sayısal kanallarda sayısal temiz, yazılımsal kriptolu, donanımsal kriptolu alma-gönderme yapabilir.

Dahili GPS’i sayesinde, telsizin konum bilgisi, bu telsizi sorgulayan birime tercihe göre sistem kanallarından veya sistem dışı kanallardan gönderilerek ekipler arasında koordinasyon sağlanır.

4900 Araç Telsizi konfigürasyonlarında telsiz gövdesi olarak Aselsan’ın özgün tasarımı olan “Mobil Almaç-Göndermeç ve Tekrarlayıcı Telsiz Ekipmanı (MATE)” kullanılır. Bu cihaz basit seviyedeki donanımsal ve yazılımsal değişikliklerle farklı senaryolarda farklı işlevler için kullanılabilir.

4900 Atlas Araç Telsizi, temel ve gelişmiş olmak üzere iki farklı konfigürasyona sahiptir.

  • Basit konfigürasyonda sadece telsiz gövdesi (almaç-göndermeç birimi), El Tipi Kontrol Başlığı, hoparlör ve anten bulunur. Bu konfigürasyonla ses servislerinin tamamı kullanılabilir.
  • Gelişmiş konfigürasyonda ise veri ve konum servislerinin kullanımı için bu birimlere ek olarak Tablet Kontrol Başlığı ve Yerleştirme Yuvası bulunur. Gelişmiş konfigürasyona USB bağlantısı ile çeşitli cihazların eklenmesi de mümkündür.

Tablet Kontrol Başlığı ve Yerleştirme Yuvası

  •  Konum ve veri servislerine yönelik özgün uygulamalar
  •  Veri haberleşmesinde PC ihtiyacının ortadan kaldırılması
  •  Farklı yan birim seçenekleriyle geliştirilebilen konfigürasyon

PC üzerindeki uygulamaların ihtiyaç duyduğu verileri alma-gönderme işlemini telsiz-PC bağlantısı sağlanıp telsizi modem şeklinde kullanarak yapmak birçok telsiz tarafından desteklenen bir özelliktir. 4900 Atlas Tablet Kontrol Başlığı ise, veri haberleşmesini PC bağlantısı sağlanmadan gerçekleştirerek kullanıcılara büyük bir avantaj sağlar. Kullanıcılar temel ses servisleri ile ilgili menülere, konum ve veri uygulamalarına Tablet Kontrol Başlığı’nın dokunmatik, renkli ve geniş ekranından erişir.

Tablet Kontrol Başlığı üzerinde Aselsan tarafından geliştirilmiş olan özgün harita uygulaması bulunur. Harita uygulamasında vektör ve raster haritalar görüntülenebilir, anlık hız ve yön bilgileri izlenebilir, yol tarifi alınabilir, izlemeye yetkili olunan diğer GPS’li telsizler sistem içi ve sistem dışı direkt mod kanallarında anlık olarak harita üzerinde takip edilebilir.

Diğer bir özgün uygulama ise mesajlaşma uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde kapalı ve istenirse kripto ile güvenliği sağlanmış bir ağ üzerinde rapor, tutanak, fotoğraf gibi kullanıcı dosyaları alınıp gönderilebilmektedir. Kullanıcıya özel isteğe uygun formatlarda mesaj hazırlanması mümkündür.

Tablet Kontrol Başlığı Android İşletim Sistemi ile çalışır. Böylece Aselsan’ın geliştirmiş olduğu ve kullanıcı talepleri doğrultusunda geliştirebileceği yeni uygulamalar yanında kullanıcının oluşturacağı ya da Android mağazalarındaki (uygun özelliklere sahip) uygulamalar da Tablet Kontrol Başlığı’na yüklenebilir. Kullanım senaryosuna göre birçok farklı uygulama ile kullanım zenginleştirilebilir.

Tablet Kontrol Başlığı kullanıcı ihtiyaçlarına göre farklı arayüz seçenekleri sunabilir. Arapça, Rusça, Çince gibi farklı alfabeler kullanan birçok dili destekleyecek altyapıya sahiptir.