EN

Silah Sistemleri

​​​​​ASELSAN; özgün sistem tasarımı ve entegrasyonu yaklaşımı ile kara ve deniz platformlarında kullanılabilen silah sistemleri geliştirmekte, üretmekte ve bu sistemler için lojistik destek sağlamaktadır. ASELSAN'ın bu alandaki ürünleri arasında, hava savunma top ve füze sistemleri; uzaktan kumandalı makineli tüfek ve bomba atar sistemleri; tank, obüs, havan, çok namlulu roket atar ve deniz topları için atış kontrol sistemleri yer almaktadır.

Silah sistemleri faaliyet alanında ASELSAN'ın ilk ürünleri, önce Türk Ordusuna ve daha sonra Hollanda Ordusuna teslim edilen ZIPKIN ve ATILGAN kaideye monteli alçak irtifa hava savunma füze sistemleridir. Bu sistemleri, Leopard 1 tankları için geliştirilen VOLKAN atış kontrol sistemi ve FIRTINA obüsü için geliştirilen atış kontrol sistemleri izlemiştir.

ASELSAN, küçük ve orta kalibreli silahların kullanım etkinliğini attıran 12,7 mm STAMP, 25mm STOP, 30mm MUHAFIZ ve 12,7 mm SARP uzaktan komutalı stabilize silah sistemlerini geliştirip ürün ailesine dahil etmiştir.

ASELSAN'ın deniz platformlarına yönelik geliştirdiği ürünler arasında 12,7mm, 25mm ve 30mm stabilize silah sistemlerinin yanı sıra, 40mm ve 76mm gemi topları için atış kontrol sistemleri ve denizaltı savunma harbi roket atıcı sistem yer almaktadır.

Türk Ana Muharebe Tankı ALTAY için atış kontrol sistemi, uzaktan komutalı makineli tüfek sistemi ve elektrikli takat sistemi ASELSAN tarafından sağlanmaktadır.​


Silah Sistemleri