EN

VRC-9661 Araç İçi Uzak Komuta Sistemi

​ASELSAN VRC-9661 Araç İçi Uzak Komuta Sistemi, araç içerisinde istenen yere monte edilen Yazılım Tabanlı Telsizlerin uzaktan kullanımında Kullanıcılara esneklik sunmaktadır. Telsizin uzaktan komuta, ses ve veri haberleşmesini iki telli hat bağlantısı ile Uzak ve Yakın Birimler arasında sağlar.

Araç İçi Uzak Komuta Sistemi Operatör kullanımı için bir adet Uzak Komuta Birimi (UKB) ve Telsize yakın konumlandırılan bir adet Yerel İletişim Birimi (YİB) 'nden oluşmaktadır. UKB' nin kullanıcı arayüzü Telsiz ile aynı ekran, tuş takımı ve arayüzlerine sahip olduğu için Kullanıcı UKB' yi Telsiz gibi kullanabilir.

UKB ve YİB birbiri ile toplam 144 kbps bant genişliğindeki bir ISDN(2B+D)  hat üzerinden özel bir protokol ile haberleşir.


RC-9661 Uzak Komuta Sistemi Özellikleri​
​Tek bir Sırt/Araç Telsizi kontrolü
Telsiz parametrelerini görüntüleme ve değiştirme
​Telsize uzak ses haberleşmesi arayüzü sağlar
Telsize uzak IP veri haberleşmesi arayüzü sağlar
​UKB-YİB arası 3 km'ye kadar 2 telli kablo bağlantısı
​YİB-Telsiz arası 5m'ye kadar bağlantı
​UKB-YİB arası full-duplex iç haberleşme
​UKB ve YİB arasında kontrol alış verişi,
​Farklı haberleşme durumları için görsel ve sesli bildirimler
Askeri araç güç kaynaklarından beslenmeye uygun

Ses Haberleşmesi

VRC-9661 Uzak Komuta Sistemi, bağlı olan telsizin ses haberleşmesini uzak uçta sağlar. UKB, Telsiz ile aynı ses arayüzlerine sahiptir; bu sayede kulaklık, mikrotelefon, harici hoparlör gibi birimler bağlantı sağlandıktan sonra aynı şekilde kullanılabilir. Ses UKB ve YİB arasında PCM kodlu olarak 64 kbps bantta aktarılır.

Veri Haberleşmesi

VRC-9661 Uzak Komuta Sistemi uzak konumdan bağlı bulunan Telsizin IP veri haberleşmesini sağlar. UKB ve Telsiz aynı veri arayüzlerine sahip olduğu için, bağlantı sağlandıktan sonra Ethernet IP tabanlı cihazlar aynı şekilde kullanılabilir.

VRC-9661 Uzak Komuta Sistemi, iki uç arasında veri iletimi sırasında Ethernet paketlerine ikinci katman bir cihaz gibi geçirgen davranır. Veri, MAC katmanında 64 kbps bant genişliğinde UKB- YİB arasında iletilir. Ethernet, ISDN'e göre daha hızlı bir iletişim sağladığı için, Ethernet veri trafik hızı 64 kbps ile sınırlandırılabilir.

Uzak Telsiz Komutası

VRC-9661 Araç İçi Uzak Komuta Sistemi, bağlı Telsizi uzaktan komuta etmek için kontrol kabiliyetine sahiptir. Bağlantı sağlandıktan sonra, ekran bilgisi taşınarak seçilen Telsiz ekranı UKB üzerinden görüntülenir. Ayrıca UKB üzerindeki tüm tuş takımı hareketleri seçilen Telsize iletilerek ekranı güncellenir. Bu sayede Kullanıcı, Telsizin kendisini kullanıyormuş gibi uzaktan kontrol sağlar.