EN

TAKS – Tank Atış Kontrol Sistemi

ASELSAN tarafından geliştirilen TAKS-Tank Atış Kontrol Sistemi ana muharebe tanklarına muharebe koşullarında en yüksek seviyede bekaayı kazandırmak üzere milli imkanlarla tasarlanmış tam bir çözümdür.

TAKS sistem mimarisi;

    En düşük hacimde en az hatta değiştirilebilir birim sayısı
    En üst seviyede işlevsellik,
    En düşük seviyede hata oranı ve asgari onarım zamanı,
    Asgari seviyede lojistik destek gereksinimi
    Asgari seviyede ömür boyu maliyet hedeflenerek oluşturulmuştur.

    TAKS, nişancı ve komutana gece ve görüşün sınırlı olduğı toz, duman, yangın ve kamuflaj gibi muharebe sahası koşullarında hareket halinde iken uzun mesafeden hedef tespit/teşhis/tanınıa ve atış yeteneği kazandırır. Pasif termal görüntüleme işlemi, düşman tarafından tespit edilmeden gözetleme ve atış yapmayı mümkün kılar. Ayrıca, iki bağımsız periskop ile Avcı-Vurucu olarak tanka çok ileri seviyede bekaa kaabiliyeti kazandırır. Atış hattından bağımsız çok hassas stabilizasyona sahip nişan hattı sayesinde, yüksek hızda ve en kötü arazi şartlarında bile titreşimsiz görüntü sağlayarak, hareket halinde iken hareketli hedeflere yüksek ilk atımda vuruş olasılığı kazandırır.

    Sistemde namlu ve kule kontrol ve stabilizasyonu, biri nişancıya diğeri komutana ait olaniki adet üstün performanslı periskop tarafından sürekli sürülen elektrikli motorlar üzerinden gerçekleştirlmektedir. Bu sayede iki periskop sisteminden birinde arıza meydana gelmesi halinde, mevcut atış kontrol sistemlerinden farklı olarak nişancı veya komutan diğer periskobu kendi kullanıcı arayüzüyle kontrol edebilmekte ve tank muharebe sahasında tam performansla çalışabilmektedir.

    TAKS Atış Kontrol Sistemi aşağıdaki birimlerden oluşmaktadır.

Nişancı P​​​eriskobu

Nişancı Periskobu (NP) mürettebata gece/gündüz her türlü hava koşulunda araç dururken ve ya hareketli haldeyken hedefi gözetleme, takip etme, mesafesini ölçme ve atış yapma imkanı sağlar.

NP aşağıdaki birimlerden oluşmaktadır:

    Stabilize Ayna Birimi
        Yükselişte -9°/+20° hareket
        Stabilizasyon: <50 urad  (RMS)
    Termal Görüş birimi
        Çalışma BAndı: 8-12 um
        Çözünürlük: High Definition
        WFOV (yatay) : 12 °
        NFOV (yatay) : 4°
        CCIR& DVI video çıkışı
    Lazer Entegreli Gündüz Görüş Birimi
        LMÖ
            1540 nm (Göze zararsız)
            Ölçüm sıklığı: 1 Hz
            dağılım : 1 mrad
            Menzil: 10km ± 5m
        Direk Optik
            WFOV (dairesel) <20°,3x büyütme
            NFOV (dairesel) <5° ,12x büyütme
        CCD Kamera
            WFOV (dairesel) <20° ,3x büyütme
            NFOV (dairesel) <5° ,12x büyütme

Komutan Panoramik ​​Periskobu

Modüler sistem mimarisi gereği Komutan Panoramik Periskobu (KPP) Nişancı Periskobu ile aynı alt birimleri içermektedir. KPP'nin 360 derece dönebilme yeteneği ile tank hareket halinde iken, komutan nişancıdan bağımsız olarak hedef arayabilmekte ve kilitlendiği hedefe yönelebilmektedir. Nişancı bu hedefe atış yaparken komutan başka hedef arayabilmektedir. KPP'nin sağladığı otomatik takip özelliği ile tank bekaası maksimum düzeyde olacaktır.

KPP aşağıdaki birimlerden oluşmaktadır:

    Stabilize Ayna Birimi
        Yükselişte -9°/+20° hareket
        Stabilizasyon: <50 urad  (RMS)
    Termal Görüş birimi
                            ​​​​Çalışma BAndı: 8-12 um
        Çözünürlük: High Definition
        WFOV (yatay) : 12 °
        NFOV (yatay) : 4°
        CCIR& DVI video çıkışı
    Lazer Entegreli Gündüz Görüş Birimi
        LMÖ
            1540 nm (Göze zararsız)
            Ölçüm sıklığı: 1 Hz
            dağılım : 1 mrad
            Menzil: 10km ± 5m
        CCD Kamera
            WFOV (dairesel) <20° ,3x büyütme
            NFOV (dairesel) <5° ,12x büyütme

 
Nişancı / Komutan​​ Periskop Elektronik Birim

Yedekli sistem mimarisi gereği Nişancı Periskobu Elektronik Birimi (PEB) Komutan Periskobu Elektronik Birimi ile tamamen özdeş olup gerektiğinde diğerinin yerine takılabilmektedir.

 

Modern teknoloji sayesinde atış kontrol sisteminin tüm unsurları elektronik kart ve yazılım boyutunda çalışabilmektedir. Termal görüntülemei görüntü stabilizasyonu, namlu ve kule stabilizasyonu, otomatik hedef takibi ve balistik heesaplamalar gibi sistem fonksiyonları tek tip bir işlemci kartı üzerinde çalışabilmektedir. PEB'lerin her ikisi de bu işlemleri gerçekleştirebilecek altyapıya sahip olup sistemlerin arızalanması durumunda bile iki sistem birleştirilerek tank muharebeye devam edebilmektedir.

 

PEB aşağıdaki fonksiyonları yerine getirir:

    Termal ve TV görüntü işleme
    Otomatik hedef takibi
    Görüntü stabilizasyonu
    Namlu ve Kule stabilizasyonu
    Balistik hesaplama
    Çakışma algortiması denetimi
    Elektronik büyütme
    Otomatik kayma giderme
    Veri haberleşmesi
    Güç uyumlaması

Ataletsel Konumlama ve Yön ​Bulma Birimi

Ataletsel sensörlerden gelen ivme ve dönü değerlerini işleyerek hassas konum,hız ve yönelim bilgileri üretir. Fiberoptik dönüölçer teknolojisine sahip yüksek güvenilirlikli bir navigasyon sistemidir. Modüler yapısı sayesinde değişik platformlarda, farklı destek sistemleriyle birlikte kullanılabilir.
Algılayıcı​​​lar

Hassas balistik hesaplamalar ve diğer fonksiyonlar için sistem mimarisinde konfigürasyon temelli olarak namlu açısal konum algılayıcı, Kule yan konum alglayıcı, meteorolojik algılayıcı, eğim ölçer, GPS/Glonass alıcı bulunabilmektedir.
Kullanıcı A​​rayüzleri

Görüş Birimi tutamaklar ile birlikte kullanıcı arayüzünü oluşturur. Görüş Birmi ergonomik, kompakt tasarıma sahiptir. Görüş Birmi için Komutan ve Nişancı için birer adet özdeş birim bulunmaktadır. Tutamak Ergonomik bir yapıya sahip olup benzer konfigürasyon ile kullanım kolaylığı sağlar. Komutan Tutamağı tek, Nişancı Tutamağı çift el ile kullanıma izin verir. Hızlı mesajlaşma arayüzü ile verilen komutlar gecikmesiz algılanır.

 

Not: Tüm değerler ±10% tolerans ile verilmiştir. Aselsan tüm teknik özellikleri önceden belirtmeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.

 ​