EN

Tekrarlayıcı Telsiz ve Mobil Tekrarlayıcı Telsiz Aksesuarları

Birleştirici (Duplexer) Birimi:

Tekrarlayıcı telsiz cihazları aynı anda alma ve gönderme yapabilen dubleks çalışan cihazlardır. Bu cihazların alma ve gönderme hatlarını bileştirerek tek bir anten kullanmak,  pratik kullanım,  montaj ve kurulum açısından avantajlıdır. Bu sebeple 4 veya 6 kaviteli duplexer birimleri kullanılarak alma gönderme hatları arasında gerekli izolasyon sağlayarak sağlıklı bir şekilde birleştirilebilmektedir.

 • Sabit tip tekrarlayıcı telsizlerde VHF'de 500KHz, UHF 5MHz alma-gönderme frekans ayrımı ile çalışabilecek duplexer modellerimiz mevcuttur.
 • Mobil tip tekrarlayıcı telsizlerde VHF ve UHF'de 4 ila 6 MHz alma-gönderme frekans ayrımı ile çalışabilecek kompakt duplexer modellerimiz mevcuttur.

Güç Birleştirici (Combiner) Cihazları: 

Çok kanallı baz istasyonlarında  8 adete kadar olan tekrarlayıcı gönderme hattını tek bir gönderme anteninde birleştirmek amacıyla combiner birimleri kullanılmaktadır.
Kavite ve Hibrid tip combinerlar bulunmaktadır.
 • Kavite tip combiner'lar ebat olarak büyük, gönderme frekansları arasındaki minimum ayrım ise yüksektir (VHF'de 150 KHz, UHF'de 250KHz) ancak araya girme kayıpları (insertion loss) küçük (4'lü combiner için 3.6 ila 4 dB seviyelerinde) olduğu için yüksek verimlidir ve Tx kapsama avantajı sağladığı için tercih edilirler.
 • 2/3/4/5/6/8 kanallı kavite tip combiner birimlerimiz mevcuttur.
 • Hibrid tip combiner'lar ebat olarak küçük, gönderme frekansları arasındaki minimum ayrım ise düşüktür(25 KHz) ancak araya girme kayıpları (insertion loss) yüksektir (4'lü combiner için 7-8 dB seviyelerinde).
 • 2/4/6/8 kanallı hibrid tip combiner birimlerimiz mevcuttur.

Almaç Çoklayıcı (Multicoupler) Cihazları: 

Çok kanallı baz istasyonlarında 1 adet alma antenini çok sayıda tekrarlayıcı alma hattına çoğullayan multicoupler birimleri kullanılmaktadır.Araya girme kaybı olmayan bu birimlerin 0 ila 2 dB kazancı bulunmaktadır.

 • 4/8/16 kanallı multicoupler birimlerimiz mevcuttur.
 • VHF'de 2MHz, UHF'de 4MHz preselector bandpass filtre içeren modeller de mevcuttur. Preselector opsiyonu Tx-Rx izaolasyonunun sıkıntılı olduğu montajlarda ve/veya enterferanslı ortamlarda avantaj sağlamaktadır
 • 220V-AC veya DC beslenen tipleri mevcuttur.

Antenler:
Hedeflenen kapsama alanına göre ağır iklim ve dış ortam şartlarına uygun anten seçenekleri bulunmaktadır.

 • Yönsüz (Omnidirectional) 360o 'lik düşük (0 dB) ve orta kazançlı (3 dB) olan antenler
 • Yönsüz (Omnidirectional) 360o 'lik yüksek kazançlı (5 ila 8 dB) yüksek güç dayanımı olan antenler
 • 60o veya 90o 'lik yönlü Yagi antenler (5 ila 10 dB),
 • 120o'lik sektörel antenler
 • 180o'lik yönlü dipol antenler

Kontrol Başlıkları (4900 Atlas Tekrarlayıcı Telsizler ve 4900 Atlas Mobil Tekrarlayıcı Telsizler için)
4900 Atlas Tekrarlayıcı Telsiz ve 4900 Atlas Mobil Tekrarlayıcı Telsizler ile ilgili,

 • Mevcut kanalı görüntülemek
 • Mevcut kanalı değiştirmek
 • Hata/uyarı mesajlarını görüntülemek

gibi işlevler için bu cihazlarla birlikte kontrol başlıkları kullanılır. 4900 Atlas Tekrarlayıcı Telsizler ile Standart Kontrol Başlığı'nın kullanılması tavsiye edilir. 4900 Mobil Atlas Tekrarlayıcı Telsizler için ise El Tipi Kontrol Başlığı kullanımı tavsiye edilir. Bu şekildeki kullanım tavsiye edilmekle birlikte her iki kontrol başlığı da her iki tipteki tekrarlayıcı telsiz ile kullanılabilir.

Baz İstasyonu Konfigürasyonunda Yer Alan Yan Birimler

Anten Kulesi
Envanterimizde farklı tipte (kafes veya monopol) ve farklı yükseklikte (30m, 50m veya 75m) anten kuleleri mevcuttur.

Site Dolabı / Konteyner

Tekrarlayıcı telsizler ve birleştirici (duplexer), güç birleştirici (combiner), almaç çoklayıcı (multicoupler) birimlerinin daha uygun şekilde muhafaza edilmesi, anten ve güç kablolarının uygun şekilde bağlanabilmesi gibi amaçlarla site (baz istasyonu) dolaplarına monte edilir.

Site dolapları için 6U, 12U, 19U, 24U ve 42U gibi farklı yükseklik seçenekleri mevcuttur. Bu site dolapları kurumun tahsis edeceği bir bina içerisinde kullanılabileceği gibi konteyner'lar içinde de kullanılabilir. Konteyner'lar ise sitenin bina dışına (yerleşim yerleri dışındaki yüksek noktalara) kurulacağı durumlarda kullanılır. Konteyner'lar aracılığıyla tekrarlayıcı telsizler ve diğer yan birimler olumsuz çevre koşullarından, yetkili olmayan kişilerin müdahalelerinden korunmuş olur.Mikrodalga Radyolink

Bir sitenin başka bir siteyle ve/veya merkezle haberleşmesi için mikrodalga radyolinkler kullanılır. Radyolink bağlantıları kendi içinde yedeklenmekte ve böylece arıza durumlarında sitelerin bağlantısının sürekliliği sağlanmaktadır.Enerji ile İlgili Birimler

Site içerisinde yer alan tüm cihazların enerji ihtiyacını karşılamak için envanterimizde jeneratör, UPS, güneş panelleri, topraklama ve elektrik teçhizatı ile ilgili birimler bulunur. Kullanıcı ihtiyaçları ve site konumundaki altyapı göz önünde bulundurularak enerji ile ilgili en uygun çözümler seçilir.Alarm Toplama Sistemi ve Güvenlik ile İlgili Birimler

Sitelerin güvenliğini sağlamak amacıyla sitelerin uzaktan izlenebilmesini de içerecek şekilde çeşitli çözümler geliştirilmiştir. İhtiyaç duyulması durumunda sitelere envanterimizdeki sesli uyarı/anons sistemi, güvenlik kamerası, kapı alarmı, tel çit, uçak ikaz lambası vb. birimler eklenebilir. Kapının izinsiz açılması, tekrarlayıcı telsizlerin ve/veya antenlerin arızalanması, konteyner içindeki sıcaklık vb. bilgiler sistem yönetim merkezine gönderilerek müdahale edilmesi gereken durumların oluşması durumunda yetkili kişiler bilgilendirilir. Böylece sistemin kesintisiz ve güvenilir bir şekilde çalışması sağlanır.


​Yan Birim ve Aksesuar tipi ve/veya stok numarası önceden bildirilmeksizin değiştirilebilir.